Catio Magazín

#BetterLifeForPets

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Sdílejte

Sdílejte

Tajemství kočičího jazyka

Co dělají kočky? Čistí se a spí... a jedí!

Máme pro vás další článek inspirovaný vědci. Tentokrát se týká kočičího jazyka. Nikoli komunikace a kočičí tajné řeči. Ale svalu, který zajišťuje čistou a hebkou srst nebo požitek z masové kapsičky. Takže, co o kočičím jazyce nevíte?

Napadlo vás někdy, proč není úplně příjemné, když vás kočka olizuje? Proč se cítíte, jako by vás hladil smirkový papír? Podívejte se blíže. Jazyk je pokrytý malými ostny. Ty jsou vyrobeny z keratinu, stejně jako lidské nehty. 

Víkendové hlídání jednou denně na 30 minut za 349 Kč od Catio.cz

Čistota na prvním místě

Tyto miniaturní háčky mají schopnost proniknout většinou materiálů, právě proto kočka dokáže udržet nejen kožich v absolutní čistotě. A aby se očistil i sám jazyk a nečistoty na něm nezůstávaly, otírají kočky jazyk o patro v ústech ve směru růstu háčků.

Kromě odstraňování parazitů, špíny a zárodků bakterií má olizování u koček ještě jiný význam, a sice jakési roztírání olejů, které kůže produkuje, po celém těle. 

Jak poznat důvěru

Kočky se mezi sebou často olizují, a to je další funkce jejich jazyka. Prokazují si tak důvěru. A nejen mezi sebou. Jistě jste už zažili zmiňované olizování, které spíš lechtá, ale kočka vám tím dává najevo, že vám skutečně věří.

Správný lovec

Pro venkovní kočky, jež si musí svoji vlastní kořist zajišťovat samy, je péče o kožich zásadní. Jejich ,,večeře” je totiž necítí. Jeden nechtěný závan nebezpečí a kočka je celý den o hladu. 

I během pití kočky háčky na jazyku potřebují. Položí jazyk na vodu, rychle ho zvednou a vytvoří vodní sloupec. Kočka se napije dostatečného množství vody, zároveň ale ne tolik, aby jí vytekla ven přes koutky úst. 

MIT tým, který se na studii podílel, vytvořil model, jež kočičí pití napodobuje. Použili skleněný disk a položili ho na hladinu. Nějakou dobu hledali optimální rychlost, jakým kvádr zvednout. Zjistili, že kočky domácí mají tendenci ,,lapat” vodu asi čtyřikrát za sekundu, zatímco tygři nebo lvi o něco pomaleji. Rychlost pití se tedy zřejmě zpomaluje s rostoucí tělesnou hmotností. 

Dozvěděli jste se o kočičím jazyce něco nového? 

Pohlídáme tvou kočku u tebe doma, kdykoliv! V Praze, Brně a Olomouci o letních víkendech jen za 349 Kč!

Pohlídáme tvou kočku u tebe doma, kdykoliv! V Praze, Brně a Olomouci o letních víkendech již za 349 Kč!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Víkendové hlídání jednou denně na 30 minut za 349 Kč od Catio.cz v Praze, Brně a Olomouci

Píší pro Catio.cz

Hana Moualla

Ráda objevuji nová místa a nové knihy. Pečuji o dvě děti a čtyři mazlíčky (dvě kočičky, dvě jezevčí holky). A píšu si deníky, ideálně s dobrou kávou.

Hana Moualla

Ráda objevuji nová místa a nové knihy. Pečuji o dvě děti a čtyři mazlíčky (dvě kočičky, dvě jezevčí holky). A píšu si deníky, ideálně s dobrou kávou.

Počet příspěvků: 99

Hledat

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Catio.cz si zamilujete vy i vaše kočka!

Chci pohlídat