Catio Magazín

#BetterLifeForPets

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Sdílejte

Sdílejte

Role kočkovitých v přírodě

pixabay

Jsem jen malá šelma, vlastně šelmička. Zato moji bratranci z rodu kočkovitých by mohli vyprávět...

Každý živočich na světě má své nezastupitelné místo v ekosystému Země. Stejně tomu je u šelem kočkovitých. Ty trpí tím, jak se člověk rozšiřuje do jejich přirozeného prostředí. Které druhy kočkovitých jsou ohrožené? Ohrožují toulavé kočky původní druhy? 

Od jaguára v Mexiku do současnosti

Se symbolem Jaguára se setkáváme už v Mayské nebo Aztécké kultuře. Šelmy nás tedy přirozeně provází už velmi dlouhou dobu. Proč někteří lidé argumentují jejich nebezpečností a nutností lovu? Je to dané zřejmě tím, že ještě nikdy člověk nezasahoval do jejich přirozeného prostředí tolik jako v posledním století. Aby kočkovité šelmy přežily, musí mít na svém teritoriu v dostatečném počtu jedinců tak, aby jejich populace nebyla ohrožena požáry nebo záplavami. Snížení počtu kusů vede k nižší přizpůsobivosti celé populace šelem. Ovšem pro drobné savce a některé druhy ptáků jsou až desetkrát nebezpečnější toulavé domácí kočky než šelmy. Ty naopak pomáhají udržovat přirozenou rovnováhu.

Víkendové hlídání jednou denně na 30 minut za 349 Kč od Catio.cz

Nejvíce ohrožené kočkovité šelmy

V minulosti byl nejvíce loven lev asijský (perský). Od lovu pro zábavu ale řada lidí ustoupila, jelikož se již hojně diskutuje blahobyt všech zvířat. Nejen mazlíčků, ale i těch z cirkusů nebo volně žijících. Dalším ohroženým druhem je gepard indický, který žil na území Íránu (tento druh téměř vymizel). Dále jde o balijského nebo jávanského tygra, kaspického tygra (vyhynul), bengálského tygra (tento druh tygra dostal ještě šanci na přežití díky programu na záchranu, když v sedmdesátých letech počty výrazně poklesly). Kriticky ohroženou je také iriomotská kočka. 

Výčet stovky nejvíce ohrožených zvířat planety zde.

Rovnováha ekosystému Země může být dotčena, jak snižováním kočkovitých šelem, tak nárůstem počtu volně žijících koček. Příkladem je třeba Austrálie, kde volně žijící kočky ohrozily 22 druhů volně žijících živočichů. Proto je nutné podporovat programy pro zachování různých druhů šelem, stejně jako se starat o zdraví kočičí populace po světě. 

O projektu kastrace pouličních koček zde.  

Pohlídáme tvou kočku u tebe doma, kdykoliv! V Praze, Brně a Olomouci o letních víkendech jen za 349 Kč!

Pohlídáme tvou kočku u tebe doma, kdykoliv! V Praze, Brně a Olomouci o letních víkendech již za 349 Kč!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Víkendové hlídání jednou denně na 30 minut za 349 Kč od Catio.cz v Praze, Brně a Olomouci

Píší pro Catio.cz

Hana Moualla

Ráda objevuji nová místa a nové knihy. Pečuji o dvě děti a čtyři mazlíčky (dvě kočičky, dvě jezevčí holky). A píšu si deníky, ideálně s dobrou kávou.

Hana Moualla

Ráda objevuji nová místa a nové knihy. Pečuji o dvě děti a čtyři mazlíčky (dvě kočičky, dvě jezevčí holky). A píšu si deníky, ideálně s dobrou kávou.

Počet příspěvků: 108

Hledat

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Catio.cz si zamilujete vy i vaše kočka!

Chci pohlídat