Catio Magazín

#BetterLifeForPets

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Sdílejte

Sdílejte

Péče o kočičí zuby

jak se starat kočce o zuby

I kočka chce oslnit zářivým úsměvem!

Kočkomilové se často ptají, kolik má kočka vlastně zubů. Odpověď zní 30. Méně často se ale ptají, jak o kočičí perličky vlastně pečovat. Dentální hygiena je důležitá a není to žádná věda. Poradíme, vysvětlíme, a váš parťák bude mít na společných selfíčkách taky americký úsměv!

Pro kočky není péče o jejich zuby jednoduchá. Ne všechny totiž mají přístup k náhradě kostí a trávy, což jsou vlastně přírodní zubní kartáčky, které kočkovité šelmy používají v divočině. Pokud se na jejich zoubky zaměříte, ušetříte chlupáčům otravnou bolest a sobě spoustu peněz za veterinární zákroky.

Víkendové hlídání jednou denně na 30 minut za 349 Kč od Catio.cz

Společně spíte, společně jíte… společně čistíte zuby!

Ta známá “rybičková vůně”, kterou cítíte z kočičí tlamičky, přijde většině z nás normální. Ovšem přesně toto může být indikátorem problému. Je to stejné jako u lidí, čím horší dech, tím horší zuby. U dvojnožců, ale i čtyřnožců, může jít o onemocnění dásní nebo zubní kaz. Bohužel, kontrola zubů většinou nebývá součástí každoroční návštěvy veterináře.

Naučit kočku na čistící rutinu není až takový nesmysl, jak se může zdát. Ideální je začít s ní už od kotěte, přeci jen, kočičí dospělák už má svoji hlavu a čest. Americká veterinářská asociace doporučuje, abyste začali zoubky čistit prstem s troškou zubní pasty určené pro kočky. Ze začátku můžete na prst přidat třeba šťávu z tuňáka, aby neměl prcek hned trauma.

Věřte tomu nebo ne, i kočičí zubní pasty mají různé příchutě. Jedna z nich vašemu chlupáči určitě zachutná. V žádném případě nepoužívejte pastu určenou pro lidi. Z fluoridu v ní obsaženém může mít kočka střevní potíže. Jakmile si zvykne na chuť pasty a váš prst v hubičce, zvedněte jí lehce hlavu nahoru, nadzvedněte rty a zuby jeden po druhém očistěte, opět prstem, nebo kočičím kartáčkem.

Dásně nejsou no go zone

Zubní kaz obvykle začíná s podrážděnými nebo zanícenými dásněmi. Pokud tedy kočka během čištění drží a nemá snahu okamžitě utéct a už vás nikdy nevidět, namasírujte lehce i dásně. Budou pak posílené a odolné. Měly by být růžové a čisté, nikoli červené a podrážděné. Tuto hygienu samozřejmě nemusíte opakovat každý den, stane-li se z ní ale týdenní nebo třítýdenní rutina, budete aspirant na páníčka roku!

Zdraví zubů ovlivňuje i strava. Střídejte suché a vlhké žrádlo a kromě ryb krmte i hovězím nebo králičím masem. Žvýkací doplňky stravy jsou fajn doplněk hygieny, samy o sobě ale nestačí. Zdravé žvýkačky využijte třeba jako odměnu za poslušnost při čištění zubů. Stejně fungují i kosti, jsou pro kočky nejpřirozenější. Pozor na kosti kuřecí a rybí, jsou příliš drobné a mohou chlupáčům spíš ublížit, než pomoct. To stejné platí o vařených kostech, sáhněte radši po syrových.

Zoubky jako perličky a vaše kočka bude zdravá a šťastná!

Pohlídáme tvou kočku u tebe doma, kdykoliv! V Praze, Brně a Olomouci o letních víkendech jen za 349 Kč!

Pohlídáme tvou kočku u tebe doma, kdykoliv! V Praze, Brně a Olomouci o letních víkendech již za 349 Kč!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Víkendové hlídání jednou denně na 30 minut za 349 Kč od Catio.cz v Praze, Brně a Olomouci

Píší pro Catio.cz

Tereza Ocetková

Bez dobré kávy a plného žaludku by nenapsala ani řádku. Na ulici ji potkáte jedině na longboardu a s další kávou v ruce.

Tereza Ocetková

Bez dobré kávy a plného žaludku by nenapsala ani řádku. Na ulici ji potkáte jedině na longboardu a s další kávou v ruce.

Počet příspěvků: 96

Hledat

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Catio.cz si zamilujete vy i vaše kočka!

Chci pohlídat