Catio Magazín

#BetterLifeForPets

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Sdílejte

Sdílejte

Oslavili jste Mezinárodní den koček?

Kdy je Mezinárodní den koček?

Tak kde mám svoje dárečky?

Na 8. srpna připadá každoročně Mezinárodní den koček. My jsme se ho rozhodli připomenout přesně o měsíc později. A proč? Našich chlupatých královen a princátek bychom si přece měli vážit každý den, nejen tehdy, když mají svůj vlastní mezinárodní den. Kdy se kočky poprvé připojily k lidem? A kdy se staly vládkyněmi domácností?

Majitel kočky ji nikdy nevlastní; kočka domácí je oxymoron; pes je nejlepší přítel člověka, kočka je nejlepší přítel kočky. Okřídlená rčení, která zná asi většina z nás. Proto je stále malou záhadou, jak se vlastně do lidských domovů dostaly a jaká byla jejich cesta.

Víkendové hlídání jednou denně na 30 minut za 349 Kč od Catio.cz

Divoké a domestikované kočky mají podobnou, ne-li stejnou kostru. Proto je pro archeology opravdovým oříškem zjistit, kdy se takzvaně udomácnily. První stopy přišly z ostrova Kypr v roce 1983. Archeologové našli čelistní kost starou asi osm tisíc let. Vzhledem k tomu, že na ostrov lidé asi jen velmi těžko přivezli divoké kočky, nález naznačoval, že k domestikaci došlo před osmi tisíci let.

Ovšem v roce 2004 našli na stejném ostrově člověkem pohřbenou kočku, a mnohem starší. Doba domestikace se tak posunula o dalších 1500 let zpět. O tři roky později byla v časopise Science uveřejněna studie, ve které vědci tvrdili, že kočky domácí se poprvé domestikovaly na Blízkém východě a spekulují, že proces začal už před 12 tisíci let.

Mazlíček celé civilizace

A to je v zásadě velmi střízlivý odhad, protože právě tehdy začaly vzkvétat první osady a primitivní civilizace. Jakmile začali lidé skladovat potraviny, přišly samozřejmě i myši. A s nimi kočky. Takže win – win, tady se kočičky pomalu, ale jistě dostávaly na svou dnešní pozici, a sice že domov patří jim. 

Někdy máme z koček pocit, že samy nevědí co k nám cítí. ,,Miluje mě vůbec, když se ani neotočí za mým voláním?” ,,Proč mě ignoruje a mazlí se jen, když chce ona?” ,,Kde se ta roztomilá arogance bere?” – říkáme si. Ona nerozhodnost pravděpodobně pramení právě z toho, že po celou historii se ke kočičkám i lidé chovali nerozhodně. Někdo je oceňoval, někdo je v domácnosti nechtěl, jiný je uctíval. 

Starověcí Římané i Egypťané si koček velmi vážili, byly pro ně ztělesněním Bohů, ochrany a svobody. Ve středověku se osud chlupáčů obrátil, kočky byly spojovány s čarodějnicemi a ďáblem. Až v 16. století se na Západě vnímání koček ustalovalo a pokračuje dodnes. Kočky jsou hvězdy filmů a komiksů. Počet značek vyrábějících kočičí výživu roste a hraček, kterých si ale stejně ty roztomilé packy nevšímají, je nepřeberné množství. 

Kočky si toho v minulosti užily hodně a dnes je na nás, abychom jim všechny ty rozpolcené roky vraceli s láskou a pochopením. A plnou miskou!

Pohlídáme tvou kočku u tebe doma, kdykoliv! V Praze, Brně a Olomouci o letních víkendech jen za 349 Kč!

Pohlídáme tvou kočku u tebe doma, kdykoliv! V Praze, Brně a Olomouci o letních víkendech již za 349 Kč!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Víkendové hlídání jednou denně na 30 minut za 349 Kč od Catio.cz v Praze, Brně a Olomouci

Píší pro Catio.cz

Tereza Ocetková

Bez dobré kávy a plného žaludku by nenapsala ani řádku. Na ulici ji potkáte jedině na longboardu a s další kávou v ruce.

Tereza Ocetková

Bez dobré kávy a plného žaludku by nenapsala ani řádku. Na ulici ji potkáte jedině na longboardu a s další kávou v ruce.

Počet příspěvků: 103

Hledat

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Catio.cz si zamilujete vy i vaše kočka!

Chci pohlídat