Catio Magazín

#BetterLifeForPets

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Sdílejte

Sdílejte

Manská kočka

Manx jsou krásná a inteligentní stvoření. Foto z kočičího Instagramu: @purringtrio

Manská kočička (manx), vás zaujme už na první pohled něčím zvláštním – když se otočí má místo klasického ocásku jen krátký „výčnělek“. Tato kočička je v Česku stále poměrně neobvyklým plemenem, přitom každého velice pozitivně překvapí svou klidnou a inteligentní povahou. A jak to, že nemá ocásek? Vše o manské kočičce (a ještě něco navíc) se dozvíte v následujícím článku.

Původ: Ostrov Man
Hmotnost: 3,5 – 5,5 kg
Klíčové vlastnosti: Jsou klidné, hravé a dobře vychází s lidmi i jinými mazlíčky.

Pohlídáme tvou kočku u tebe doma, kdykoliv!

Historie

Manské kočičky se původně vyskytly na ostrově Man ležícím v Irském moři. Jde o přirozenou mutaci, která se postupně na ostrově rozšířila. Nejvíc populární byla Manx hlavně začátkem 19. století, kdy byla představena na první výstavě kočiček ve Velké Británii (1906) a zařadila se tak do prvních oficiálně uznávaných kočičích plemen, jak je sestavila mezinárodní organizace CFA.

Manx na první kočičí výstavě

Povaha

Manské kočky jsou velice hravé a inteligentní a často se o nich tvrdí, že mají „psí povahu“. Ke své rodině jsou loajální, vychází dobře s dětmi i jinými domácí mazlíčky a mají tendenci „své lidi“ bránit před nebezpečím, podobně jako pejsci. Pokud jsou chované na vesnicích, či venku jsou schopny díky svým silným zadním končetinám velice rychle běhat, zatáčet i lézt po stromech a dokáží tak stejně spolehlivě lovit škůdce jako jejich ocasatí příbuzní.

Vzhled

Kromě často krátkého, nebo úplně chybějícího ocásku mají Manx velkou kulatou hlavu a zašpičatělá ouška. Tělo mají krátké, svalnaté a vcelku mohutné – zejména pak zadní nohy mají manky silné a o něco delší než nohy přední. Srst mohou mít manské kočičky jak dlouhou, tak krátkou a barvu v podstatě jakoukoliv (CFA sestavila tabulku možných zbarvení, které obsahuje víc než 40 barevných kombinací). Oči mají většinou zlaté, měděné, zelené, hnědé, modré, nebo vícebarevné.

Druhy Manx podle délky ocásku:

  • rumpy (z angl. rump =„zadnice“) – bezocasé kočičky, které mají místo ocásku malou prohlubeň a srst je nad ní zhuštěná do malého střapce
  • stumpy (angl. „zavalitý“) – kočky s malým ocáskem (složeného ze dvou až tří obratlů)
  • stubby (z angl. stub = „pahýl“) – krátký ocásek
  • taily (angl. „ocasatý“) – kočičky s ocáskem

Proč existuje víc druhů?

Kočky s ocáskem jsou důležité pro zdravý chov – spáření tak vždy probíhá mezi jednou rumpy, nebo stumpy a jednou stubby, nebo taily. Může se tak stát, že v jednom vrhu mají koťátka nejrůznější délky ocásků.

Zdravotní problémy

Jako spousta rodokmenových plemen, i manské kočičky mají své specifické zdravotní problémy. To, že se kočičky rodí se zkráceným ocáskem totiž může ovlivnit vývoj páteře a míchy. Při špatném vývinu mohou kočičky trpět různými bolestivými symptomy, které můžeme hromadně označit za „manský syndrom“ – patří mezi ně rozštěp páteře, artritida ocásku a genetická abnormalita zapříčiňující neschopnost koťátek vyvinout se už v děloze (dochází k potratu) – z toho důvodu bývá vrh mnohdy menší (2-3 koťátka).

Jak se ujistit, že si domů beru zdravé koťátko?

Koťátka by neměla být odebrána od matky dřív, jak ve 4. měsíci života – ne vždy se totiž všechny symptomy rozštěpu páteře objeví hned po porodu. Rozštěp se projevuje zejména při chůzi (proto je nezbytné počkat, než začnou koťátka chodit a běhat). Rozštěp lze zjistit i za pomocí rentgenu.
Pokud si berete domů Manx bez ocásku mějte na paměti, že se na konci páteře mohou nacházet nervová zakončení, která nemusí být tak dobře chráněna jako u kočiček s ocáskem. Naopak u kočiček s delším ocáskem (stubby a taily) se může po pátém roku života v ocásku objevit artritida.

Pohlídáme tvou kočku u tebe doma, kdykoliv!

Pohlídáme tvou kočku u tebe doma, kdykoliv!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pohlídáme tvou kočku u tebe doma, kdykoliv!

Píší pro Catio.cz

Alžběta Cutáková

Poznámkový blog, propiska a jasmínový čaj v poklidu některé z klidných kaváren. To je ideální pracovní rozpoložení pro Bety, naši autorku.

Alžběta Cutáková

Poznámkový blog, propiska a jasmínový čaj v poklidu některé z klidných kaváren. To je ideální pracovní rozpoložení pro Bety, naši autorku.

Počet příspěvků: 47

Hledat

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Catio.cz si zamilujete vy i vaše kočka!

Chci pohlídat