Catio Magazín

#BetterLifeForPets

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Sdílejte

Sdílejte

Láska ke kočkám a toxoplazmóza

toxoplazmóza, Atigu IG

Kolik koček je dost pro jednoho kočkomila?

Kolik koček stačí? Jedna? Dvě? A víte, že láska ke kočkám nesouvisí jen se šířkou vašeho srdce? Je to tak, můžete bydlet také s mikroskopickým spolubydlícím – toxoplasmou gondii.

Bláznivá kočičí dáma

Nemusíte být starou dámou s bytem plným koček nebo zachráncem opuštěných kočičích duší, abyste měli speciální vztah s kočkami. Nemusíte samozřejmě ani prodělat toxoplazmózu, ale podle britské studie zveřejněné v Plos Pathogen žurnálu, je velmi pravděpodobné, že tento parazit působí změny v lidském těle, zejména v jeho centrální nervové soustavě a tím ovlivňuje mozek a chování člověka (tedy i jakousi přítulnost ke kočkám). Několik dalších studií se zabývalo také vlivem T. gondii na psychiku člověka a nižším pociťováním strachu obecně. To může být výhoda výhoda pro soužití s kočkou nebo podnikání, ale naopak nevýhoda např. při řízení vozidla

Víkendové hlídání jednou denně na 30 minut za 349 Kč od Catio.cz

Opatření proti nákaze

Jako prevence proti nákaze toxoplazmózou v domácnostech s kočkou, je důležité pravidelné čištění kočičí toalety. Při výměně kočkolitu je vymyjte záchodek horkou vodou. Kočkolit vyhazujte dobře zabalený do komunálního odpadu. Těhotné a osoby se snížení obranyschopností by neměly kočičí záchody čistit vůbec (ani kočce omývat zadek). To nechejte na dalších členech rodiny. Kočku nekrmte syrovým masem. Jako desinfekce postačí mýdlo, kterým si dobře namydlíte ruce a poté opláchnete vodou.

Jste těhotná a máte kočku v domácnosti? Názor na soužití najdete zde.

Týká se toxoplazmóza i vás?

Tento parazit využívá prakticky každého – hlodavcem počínaje, přes kočku, člověkem konče. Nakazit se můžete také ze syrového masa (nebo nedostatečně tepelně upraveného) a špatně umyté zeleniny (nejen kočičích výkalů). Je možné se nechat na toxoplazmózu otestovat (ve Francii se prý tento test těhotným běžně provádí). Vzhledem k promořenosti lidské populace, nemusí být váš lékař nakloněn vás na tento test odeslat v rámci pojištění. Proberte s ním možnost si tento test uhradit jako samoplátce

Foto: Atigu IG

Pohlídáme tvou kočku u tebe doma, kdykoliv! V Praze, Brně a Olomouci o letních víkendech jen za 349 Kč!

Pohlídáme tvou kočku u tebe doma, kdykoliv! V Praze, Brně a Olomouci o letních víkendech již za 349 Kč!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Víkendové hlídání jednou denně na 30 minut za 349 Kč od Catio.cz v Praze, Brně a Olomouci

Píší pro Catio.cz

Alžběta Cutáková

Poznámkový blog, propiska a jasmínový čaj v poklidu některé z klidných kaváren. To je ideální pracovní rozpoložení pro Bety, naši autorku.

Alžběta Cutáková

Poznámkový blog, propiska a jasmínový čaj v poklidu některé z klidných kaváren. To je ideální pracovní rozpoložení pro Bety, naši autorku.

Počet příspěvků: 47

Hledat

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Catio.cz si zamilujete vy i vaše kočka!

Chci pohlídat