Catio Magazín

#BetterLifeForPets

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Sdílejte

Sdílejte

Jak chtějí vědci zatočit s kočičí obezitou?

Kdy kočka tloustne?

Neee, já se nejdu zase vážit!

Tloustnou kočky v průběhu svého života? Nebo to závisí jen na jejich životním stylu? Majitelé koček ani veterináři si dlouhou dobu nebyli jistí. Vědci z univerzity v kanadském Guelph ale nyní získali přístup k údajům o více než 19 milionech koček. A co z nich vyčetli?

Na Ontario Veterinary College zjistili, že kočky s přibývajícím věkem tloustnou a jejich průměrná váha roste. Zjištění uveřejněná v časopise Journal of American Veterinary Medical Association ukazují, že když se z kotěte stává dospělá kočka, váha se pomalu plazí nahoru. Zlom ale přichází asi v osmi letech.

Víkendové hlídání jednou denně na 30 minut za 349 Kč od Catio.cz

Kdy by kočka měla přestat přibírat na váze?

Tento výzkum – první svého druhu, tedy první, který používá tak velký datový fond – poskytuje důležité výchozí informace pro veterináře. ,,Lidé vědí, jaká je jejich ideální váha a jaké váhy by se měli držet. U koček jsme ale nic takového neznali. Stanovení vzoru hmotností závisejících na věku kočky nám poskytuje důležitá vodítka například během léčby,” vyjádřila se veterinářka Theresa Bernardo.

Odborníci analyzovali pod vedením Adama Campigotto 54 milionů měření provedených na 19 milionech koček. Data rozdělili podle pohlaví, kastrace a plemene. Potvrdili, že kocouři bývají těžší než kočky, stejně tak kastrované kočky většinou váží více. Čtyři nejběžnější plemena (kočky siamské, himalájské, perské a mainské mývalí) dosáhla průměrné váhy, tedy takové, která neroste, ve věku mezi 6 až 10 roky. 

Vědci se proto chystají sledovat nejčastější nemoci, v jakém věku kočku postihly, a zda mohou mít spojitost právě se zvyšující se hmotností. 

Nečekejte na příznaky, předejděte jim

Pro majitele je nejdůležitější sledovat váhu kočky, od zmiňovaných osmi let už by se neměla příliš zvyšovat. Kočky totiž bývají podle veterinářů přehlíženy, páníčci je nevodí na prohlídky tak často jako psy, a jejich váhu většinou nikdo nesleduje. Proto by odborníci chtěli, aby si majitelé koupili váhu a tento ukazatel neignorovali. Navýšení i snížení váhy totiž může být zásadní. 

Výzkumný tým také plánuje studovat způsoby, jak lze omezit kočičí obezitu. A to například díky automatickým krmítkům, které by kočkám podávaly jen odpovídající množství krmiva, a mohly by také mít zabudovanou váhu. ,,Zaměříme se spíše na monitorování zdravé kočky, aby k ní k žádnému onemocnění nedošlo. Dříve identifikujeme možné příznaky a zlepšíme kvalitu života mazlíčků,” doplnila Bernardo. 

Sledujete váhu svých chlupatých kámošů?

Studii popsal web sciencedaily.com

Pohlídáme tvou kočku u tebe doma, kdykoliv! V Praze, Brně a Olomouci o letních víkendech jen za 349 Kč!

Pohlídáme tvou kočku u tebe doma, kdykoliv! V Praze, Brně a Olomouci o letních víkendech již za 349 Kč!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Víkendové hlídání jednou denně na 30 minut za 349 Kč od Catio.cz v Praze, Brně a Olomouci

Píší pro Catio.cz

Alžběta Cutáková

Poznámkový blog, propiska a jasmínový čaj v poklidu některé z klidných kaváren. To je ideální pracovní rozpoložení pro Bety, naši autorku.

Alžběta Cutáková

Poznámkový blog, propiska a jasmínový čaj v poklidu některé z klidných kaváren. To je ideální pracovní rozpoložení pro Bety, naši autorku.

Počet příspěvků: 47

Hledat

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Catio.cz si zamilujete vy i vaše kočka!

Chci pohlídat