Catio Magazín

#BetterLifeForPets

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Sdílejte

Sdílejte

Jak poznat, že má nemocné ledviny?

cocoparisienne, Pixabay

Když je mi úzko, choulím se do sebe. Pomoz mi, člověče.

Po sedmém roce věku života kočky zpozorněte vždy, když se u ní vyskytne nadměrná žíznivost, její kožíšek ztratí lesk a častěji se objeví průjem nebo zvracení. Může jít o problémy s ledvinami. Na onemocnění ledvin může také ukazovat výskyt nehojících se ranek a boláků v tlamce. Jak moc jsou potíže s ledvinami závažné? A opravdu je věk tak zásadní pro rozvoj onemocnění ledvin?

Chronické a akutní problémy v pozadí problémů s ledvinami

Některé problémy mohou být u koček vrozené, třeba polycystické ledviny. Rozvoj onemocnění ledvin souvisí také s ledvinovými kameny, chronickou bakteriální infekcí ledvin nebo vysokým krevním tlakem. Délku dožití kočky ovlivňuje, kromě štěstí, zejména zdravá strava uzpůsobená nárokům diety vhodné při potížích s ledvinami a vylučováním. U koček se může toto vyskytnout v souvislosti s akutními stavy jako jsou: otrava, ucpání močovodů, bakteriální nebo virová infekce. 

Víkendové hlídání jednou denně na 30 minut za 349 Kč od Catio.cz

Co se s kočkou děje?

Při onemocnění ledvin dochází k poškození buněk, které filtrují krev a čistí ji od zplodin. Kočka může být malátná a bez nálady ke hře. Pokud tento důležitý filtr v těle nefunguje, jak má, je nutná podpůrná terapie, kterou stanoví veterinární lékař. Kočka kromě diety může dostat infuzi. Větší poškození ledvin je pak fatální. Proto je správná péče o kočku celoživotně velice důležitá bez ohledu na věk. Vše se přičte k dobru nebo tíži ve stáří kočky. 

Jak pečovat o kočku s nemocnými ledvinami?

U koček se mohou objevovat první signály onemocnění močových cest v podobě zánětů dolních cest močových. Je nutné nic nezanedbat a řešit vše včas. Sledujte kočku a přestane-li používat záchodek, hlasitě při vylučování mňouká nebo se vám nejeví dostatečně fit, vždy zajděte k veterinárnímu lékaři. Předejdete tak větším potížím v podobě onemocnění ledvin. Kočka musí mít přístup k čisté vodě a nesmí mlsat. Tím lze do určité míry zpomalit stárnutí kočky. 

Péči o kočičí toaletu nezanedbávejte. Stejně jako pitný režim. Kočku podporujte v pití čerstvé vody třeba z fontánky.

Ledvinové problémy se prý častěji vyskytují u koček než u psů. Počínající onemocnění lze poznat při ultrazvukovém vyšetření, kde je viditelná změna struktury ledvin. 

Pohlídáme tvou kočku u tebe doma, kdykoliv! V Praze, Brně a Olomouci o letních víkendech jen za 349 Kč!

Pohlídáme tvou kočku u tebe doma, kdykoliv! V Praze, Brně a Olomouci o letních víkendech již za 349 Kč!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Víkendové hlídání jednou denně na 30 minut za 349 Kč od Catio.cz v Praze, Brně a Olomouci

Píší pro Catio.cz

Renáta Hrabáková

Renáta Hrabáková

Počet příspěvků: 25

Hledat

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Catio.cz si zamilujete vy i vaše kočka!

Chci pohlídat