Catio Magazín

#BetterLifeForPets

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Sdílejte

Sdílejte

Dobré tipy na pohodový podzim s kočkou

Dobré tipy na pohodový podzím s kočkou - Magazín Catio.cz

Budu lovit, nebudu lovit ty listy? Anebo se jen rozvalovat? Dilema, které řeší nejeden tygr každý podzim. Težké to dilema...

Dny se krátí, listí padá a školáci proudí do škol. Ano, vážení, podzim je tu. Nehodláme Vám psát o nejlepších receptech s dýní, o podzimních detoxech ani nejlepších vlněných outfitech… Máme pro Vás něco mnohem důležitějšího! Manuál, co vše podniknout a zařídit, aby Vás kočičí mazlíček přečkal nejbarevnější roční období ve zdraví a dobré náladě.

Venkovní hrozba

Pouštíte svou kočku na výzvědy do zahrady? Skvělé, kontakt s okolím jí bystří mozek i smysly a dává nové podněty. Ovšem povolené vycházky mají i svou stinnou stránku. Na podzim se příroda mění a Vy s ní musíte držet krok, abyste mazlíčka ochránili.
Dejte pozor na výskyt hub v trávě, vlhké období jim svědčí a není výjimkou, že leckde se ukáže barevný klobouček. Houby na sobě pracují především v noci, takže s ranním rozbřeskem se už ukazují v trávě a vy můžete zasáhnout. Ještě než kočku pustíte na ranní zahradní tour, projděte prostory a od všech nezvaných hostů je vyčistěte.
Pokud Vaší pozornosti přece jenom nějaká unikla a máte podezření, že ji kočka ochutnala ke svačině, zbystřete s pátráním po symptomech otravy. Jsou jimi problémy v trávicím traktu – zvracení nebo průjem, poté zúžené panenky, zpomalený srdeční rytmus nebo dokonce melancholie, dezorientování či halucinace. Jestli Vaše podezření některým ze symptomů potvrdíte, vezměte kočku i zbytek houby k veterináři (předmět doličný pomůže stanovit míru jedovatosti) a řešte celou věc odborně.
Existuje více závažností otravy, od té banální přes život ohrožující, ale radíme nic nepodcenit! Veterinář sám určí, jak se věci mají a pomůže vzniklou situaci adekvátně řešit.

Pohlídáme tvou kočku u tebe doma, kdykoliv!

Změny v kožichu

Chladná rána jsou nezadržitelně tu a brzy i odpolední slunce ztratí svou sílu. Kočka, jakožto součást přírody, o změnách v hloubi duše ví a její tělo se přizpůsobuje. Srst jí na zimu mírně zhoustne a Vy můžete čekat také větší línání. Vybavte se dobrým kartáčem a z vyčesávání udělejte příjemnou rutinu. Pokud boj s chlupy přerůstá Vaši hlavu, mrkněte na náš další článek, ve kterém dáváme pár dobrých tipů, jak s roztroušeným kočičím kožichem alespoň kompromisovat.
Máte-li pocit, že kočka už na vlastní výměnu kožichu za teplejší nestačí, poraďte se se svým veterinářem nebo lékárníkem o vitamínech na podporu kvality srsti. Pár tabletek udělá ze stydlivé, polonahé kočky opět hrdou modelku zimního outfitu.

Nástraha jménem tvoření

Školáky jsme Vám zmiňovali hned v úvodu. Děti a kočky patří k sobě, jeden druhému se snadno stanou nejlepším přítelem a dohromady nerozlučnou dvojkou. Co ovšem dobré vztahy nedělá, a vy byste si proto měli dát pozor!, je takové to podzimní tvoření. Školy i školy nelení a své ovečky vysílají na sběry kaštanů a spadlého podzimního listí a za pomoci nůžek, lepidel a špejlí z nich vytváří dekorace. Právě jmenované nástroje ale kočce nesvědčí. Malý kutil může v záplavě kreativity nechat pomůcky všude po domě, kočka voňavé lepidlo ochutná a hned je výlet na veterinu na světě. Dbejte na to, aby všechny kutilské propriety byly dobře zavřené v krabici nebo šuplíku.
Taktéž výsledný produkt by neměl ohrožovat zdraví kočky. Pokud spadá dekorace do kategorie jedlých, ujistěte se, že žádná z použitých surovin není pro kočku jedovatá. Třeba takové oblíbené jablko, nazdobené hřebíčkem a rozinkami do tvaru ježka, může být problém. Malé, nevinné, sušené rozinky mohou mít na svědomí až selhání ledvin, pokud si jich kočka dá větší dávku.

Packy v teple, rýma v pekle

Kočka je tvor teplomilný, o tom není pochyb. Vyhřívat se na sluníčku, na kamnech nebo radiátoru to patří k jejím dobře zvládnutým hobby. Pamatujte na to, i když rtuť na teploměru už nebude šplhat tak vysoko jako dříve. Pokuste se v bytě udržovat stálou, vhodnou teplotu, kterou má Váš mazlíček rád.
Zapomeňte na dlouhé větrání, jak tomu bylo v létě a už vůbec nenechávejte okna otevřená, když odcházíte z domu. Teplota skáče rychle a o nachlazenou kočku tu nikdo nestojí!

Sezóna klíšťat

I když Vás to možná překvapí, je to tak. Studie z Rhoad Islandské univerzity ukázala, že velké množství typů klíšťat odolá chladnému počasí a zůstává aktivní až do prvních mrazů. A jistě chápete, že pro venkovní kočku (klidně jen v oploceném výběhu!) jsou malá zvířátka nepříjemností a nezvaným návštěvníkem. Co s tím tedy?
Preventivní přípravky v podobě repelentů, parfemovaných obojků a dalšího neodkládejte s pocitem, že už se nemůže nic stát. Nezapomínejte na sílu klasického vyšetření a po každém pobytu venku svého chlupáče řádně prohlédneme, jestli si nedonesl kamaráda z řádu roztočů. U svého veterináře se domluvte na pravidelných vyšetřeních a testech na nemoci, které klíště přenáší. Díky tomuto trojboji udržíte mazlíčka v bezpečí, i když se bude prohánět vysokou trávou a listím.

Změna jídelníčku?

Po položení této otázky přispěchaly internetové zdroje s různými názory. Jedni tvrdí, že s poklesem venkovní teploty je vhodné přidat jídla. Mazlíček možná přirozeně touží přibrat pár deka a obalit se tak na zimní časy. Odpůrci na sebe ale nenechají dlouho čekat; namítají, že procenta světové obezity u mazlíčků dosahují alarmujících čísel a radit přidávání stravy by byl nevhodný krok. Přece jenom, v zimě tráví kočky většinu času doma, kde vytápíte na běžnou teplotu.
Názor si udělejte sami. My bychom to shrnuli jednoduše – pokud je Váš mazlíček fit, má pravidelný pohyb a rozumnou váhu, klidně mu o něco víc stravy nabídněte. Jestli válčíte s nadváhou u kočky, nenechte se zviklat ani podzimem za okny a dodržujte plán tak, jak Vám ho stanovil veterinář. Přece jenom, úbytek hmotnosti je věc zdraví, nejen nějaké estetiky.

A jaký je Váš vztah k podzimu? Nemohli jste se dočkat na chladná rána a zapodzimování sebe i kočky, nebo je pro Vás barevné období jen nutným zlem k vytrpění, než přijde další léto?

Podělte se do komentářů, jak podzim zvládáte se svou kočkou a pokud máte své odzkoušené tipy, sem s nimi!

Pohlídáme tvou kočku u tebe doma, kdykoliv!

Pohlídáme tvou kočku u tebe doma, kdykoliv!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pohlídáme tvou kočku u tebe doma, kdykoliv!

Píší pro Catio.cz

Alžběta Cutáková

Poznámkový blog, propiska a jasmínový čaj v poklidu některé z klidných kaváren. To je ideální pracovní rozpoložení pro Bety, naši autorku.

Alžběta Cutáková

Poznámkový blog, propiska a jasmínový čaj v poklidu některé z klidných kaváren. To je ideální pracovní rozpoložení pro Bety, naši autorku.

Počet příspěvků: 47

Hledat

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Catio.cz si zamilujete vy i vaše kočka!

Chci pohlídat