Catio Magazín

#BetterLifeForPets

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Sdílejte

Sdílejte

Bylo nebylo, dávno tomu aneb historie koček

Bez nás by vám bylo smutno.

Celá tisíciletí trvalo, než se kočky naučily tolerovat naše chyby. Promíjely naši nedokonalost, hledaly místo v lidských smečkách. Byly obdivovány, milovány i pronásledovány. Historie koček je úzce spjata s tou lidskou. V dobrém i zlém.

Počátky kočičího rodu

Prababičkou dnešních koček byla pravděpodobně kočka divoká (nejspíše africká). Postupným vývojem se tato šelma začala domestikovat (stalo se tak později, než u psů). První kočky se začaly kolem lidských obydlí pohybovat přibližně 10-12 tisíc let zpátky. S osidlováním a ukládáním jídla museli lidé řešit přítomnost nepříjemných hlodavců. Všimli si, že se s nimi umí kočky vypořádat a tak kočkám nabídli trochu jídla, aby si je udrželi ve své blízkosti. Nejstarší důkazy jsou asi 8 tisíc let staré – jedná se o oblast dnešního Turecka a Kypru (mimochodem, tam si svoje postavení drží kočky dodnes).

Pohlídáme tvou kočku u tebe doma, kdykoliv!

Kontrast starověku a středověku

Za první chovatele koček se považují obyvatelé Egypta. Kočka pro ně byla posvátnou bytostí hodnou ochrany. Žily v chrámech a jejich těla byla po smrti ukládána k odpočinku s úctou. Časem se kočky dostaly do dalších zemí a na další panovnické dvory (Persie, Indie, Číny nebo Japonska). Do Evropy se dostaly nejspíše s výpravami (z italských a řeckých přístavů) a postupně se rozšířily až do Skotska. Dokonce i mezi Vikingy. Toto byla zlatá éra kočičích životů. Středověk zpočátku kočky toleroval, ale s nástupem fanatických vlivů potlačujících jakoukouliv osobitost a nezávislost (čarodějnické procesy, exekuce majetku obviněných z čarodějnictví), byly v ohrožení i kočky majitelů obviněných při církevních procesech. Jejich osudy byly často stejně tragické. V 18. století se začaly v Evropě rozšiřovat kočky dlouhosrsté, kterým se souhrnně říkalo angorské (podle tureckého města Ankara). Šlo o kočky z oblasti Van, turecké angory nebo perské (z provincie Chorasán).

Moderní dějiny a současnost

S rozvojem moderní mořeplavby se kočky dostaly i na paluby lodí (v Austrálii se kočky natolik rozšířily, že jsou nyní loví i hady). Moderní chov koček se datuje asi 150 let zpátky. V roce 1871 bylo několik kusů siamských koček vystavováno na veletrhu v Londýně, kdy byl pár let poté založen také Národní klub chovatelů koček. Velkou Británii následovaly Spojené státy americké, kde v roce 1895 byla uspořádána první výstava. V kritických obdobích světových válek se staly obětí hladu a bídy, jejich počty značně klesly. Dá se říci, že kočky tehdy doplatily na svoji blízkost člověku. V současnosti existuje řada mezinárodních organizací, které se zabývají kočičími plemeny a jejich kvalitou. Např. TICA, FIFE, CFA, aj. V ČR existuje třeba Sdružení chovatelů koček. V současnosti je diskutována řada témat, od ochrany koček v chovech, přes welfare, po udržitelnost počtů divoce žijících koček (nekastrovaných). Kočky mají své místo v domovech důchodců, jako zvířecí terapeuti v nemocnicích, i v domácnostech. Zkoumá se vliv jejich bytosti na psychiku člověka, na děti s pervazivními vývojovými poruchami. Ještě víme tak málo o tom, proč kočka milující svého majitele umí rozpoznat místo, které pánečka bolí a celou noc na něm vrnět.

Chcete-li, podělte se s námi o fotku vaší kočky a napište nám, jakým způsobem spolu doma relaxujete.

Pohlídáme tvou kočku u tebe doma, kdykoliv!

Pohlídáme tvou kočku u tebe doma, kdykoliv!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pohlídáme tvou kočku u tebe doma, kdykoliv!

Píší pro Catio.cz

Alžběta Cutáková

Poznámkový blog, propiska a jasmínový čaj v poklidu některé z klidných kaváren. To je ideální pracovní rozpoložení pro Bety, naši autorku.

Alžběta Cutáková

Poznámkový blog, propiska a jasmínový čaj v poklidu některé z klidných kaváren. To je ideální pracovní rozpoložení pro Bety, naši autorku.

Počet příspěvků: 47

Hledat

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Catio.cz si zamilujete vy i vaše kočka!

Chci pohlídat