Catio Magazín

#BetterLifeForPets

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Sdílejte

Sdílejte

Astma u koček: Jak je poznat a jak mu předejít?

No vážně, už se mi dýchá líp!

Dráždivý kašel, který budí rozpaky a obavy u nejednoho majitele kočky, může být způsoben astmatem. Ani našim čtyřnohým chlupáčům se nevyhýbá. Jak poznáme, že má zrovna naše kočka příznaky astmatu? A co pro ni v takovém případě můžeme udělat?

Člověk není jediným živočišným druhem, který astmatem trpí. Jedná se o jednu z nejrozšířenějších chorob zasahující kočičí dýchací soustavu. Astmatem trpí až 5 procent koček a většinou je postihuje mezi čtyřmi a pěti lety. 

Pohlídáme tvou kočku u tebe doma, kdykoliv!

Jednoduché příznaky

Astma se popisuje jako zúžení dýchacích cest v okamžiku, kdy imunitní systém přetíží nějaký alergen a to má za následek zánět. Nejedná se o nakažlivou nemoc. Zatím se zdá, že v tomto případě hraje velkou roli genetika, výzkum ale stále pokračuje. Všeobecná shoda je taková, že pokud má kočka astma, příznaky mohou vyvolat různé faktory, většinou související s prostředím.

,,Zatímco přesná příčina astmatu u koček zůstává nejasná, pravděpodobně jsou příznaky vyvolány alergickou reakcí na vdechované částice ve vzduchu,” řekl pro magazín Purina veterinář Kurt Venator. Je těžké zjistit, o jakou částici jde, potenciálních možností je opravdu mnoho. 

Klasickými příznaky je obtížné dýchání, kašel a sípání. Ačkoli vyléčit astma není možné, existuje několik možností, jak kočce život s nemocí usnadnit a zpříjemnit. 

Úklid je základem všeho

Budete-li chtít přijít na to, co vaši kočku dráždí a způsobuje jí kašel, nevyhnete se změnám v bytě nebo domě. Založte si deník a postupně odstraňujte dráždivé podněty. Všechny změny si zaznamenejte. Může to být pomalý a zdlouhavý proces, ovšem nezbytný. Pokud se alergenu nezbavíte, astma se bude jen zhoršovat.

Začněte u věcí, které dráždí ke kašli i vás – plísně, pyl, cigaretový kouř, parfémy, prach. Co nejčastěji dům vysávejte a uklízejte, nakupte ale neparfémované čističe a nezapomínejte vyměňovat sáček ve vysavači. 

Ani kočkolit není bez viny

Vzhledem k tomu, že prach je opravdu častým spouštěčem astmatu, nedoporučují veterináři používat pro nemocné kočky stelivo na bázi jílu. Na trhu najdete několik značek, které právě neprášivá steliva vyrábí. Přece jen, kočičí záchod je jedním z míst, kde chlupáči tráví hodně času.

Každý člen v domácnosti by měl vědět, že kočka astmatem trpí, a vyvarovat se třeba častého používání parfému, ale i jeho změně. Právě jiná vůně může astma znovu spustit. 

Co je ale nejdůležitější? Jakmile máte na astma podezření, neváhejte s návštěvou veterináře. 

Pohlídáme tvou kočku u tebe doma, kdykoliv!

Pohlídáme tvou kočku u tebe doma, kdykoliv!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pohlídáme tvou kočku u tebe doma, kdykoliv!

Píší pro Catio.cz

Petra Laníková

Petra Laníková

Počet příspěvků: 61

Hledat

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Catio.cz si zamilujete vy i vaše kočka!

Chci pohlídat